Неділя, 18.08.2019, 01:36

 

               

Ви увійшли як Гість | Група "Гості"   

Трохи історії...

       Найстарішою технікою друку вважається ксилографія (з грецької – "малювати по дереву"). Винайдена вона була ще в IX столітті у Китаї. Сьогодні, незважаючи на різноманітність поліграфічних технологій, користується великою популярністю. Принцип ксилографії такий: на дерев'яній дошці вирізають зображення, яке фарбують, а потім під пресом переносять зображення на папір. Візуально побачити, як це робиться, можна тут http://www.youtube.com/watch?v=k-9oCrCDdBE

    Близько 1400 року (точна дата невідома) в німецькому місті Майнц народився Йоганн Гутенберг, який в середині 1440-х років створив європейський спосіб друкування рухливими літерами. Принцип приблизно такий, як у ксилографії, тільки шаблоном були металічні випуклі букви, вирізані в дзеркальному відображенні, які можна було складати у будь-якому порядку, відтворюючи слова, речення та цілі сторінки.
    Не маючи відповідних коштів, у 1450 році Гутенберг змушений був укласти договір з майнцським лихварем Йоганом Фустом. Разом вони відкрили друкарню і Фуст певний час її фінансував, даючи 800 гульденів у рік на фарбу, папір та інше. Це були невеликі гроші, Гутенберг не мав ні вдосконалених інструментів, ні досвідчених працівників, але все ж таки до 1956 року відлив п'ять різних шрифтів, надрукував латинську граматику Елія Доната (кілька листів її  дійшли до нас і зберігаються в Національній бібліотеці в Парижі), кілька папських індульгенцій і дві Біблії. Але ж Фуст був лихварем, і без наслідків не обійшлося. Восени 1455 року він відсудив типографію і Гутенбергу довелося все починати заново.
    Наступним компаньйоном першого книгодрукаря став Конрад Гумері, з яким він випустив у 1460 році твір Йогана Бальба з Генуї "Catholicon" (латинська граматика зі словарем). У 1465 році курфюрст Адольф прийняв Гутенберга до себе на службу, але першодрукар 3 лютого 1468 року помер. Йому споруджено пам'ятники в Майнці, Страсбурзі, Франкфурті на Майні, а також у Відні.

    Саме метод друкарського станка Гутенберга, який був поштовхом до створення сучасних видів друку, почав використовуватися спочатку в усій Німеччині, потім в Італії, Франції та швидко був визнаний у всій західній та східній Європі.
    У 1553 році під час правління Івана Грозного у Москві з’явилася перша друкарня, у якій 1564 року була надрукована книга "Апостол". Авторами її були Іван Федоров та Петро Мстиславець. Та через деякий час, із-за переслідувань переписувачів, вони змушені були втікати до Великого князівства Литовського, де їх радо прийняв гетьман Хоткевич. У своєму маєтку в Заблудові він заклав друкарню, у якій друкарі видали «Учительное евангелие» (1568) – збірник бесід та повчань з тлумаченнями євангельських текстів та «Псалтырь с Часословцем» (1570), який широко використовували також для навчання грамоті.
    Для продовження друкарської справи Іван Федоров переселився до Львова, заснував там друкарню і випустив друге видання "Апостола". Через кілька років його запросив до себе князь Костянтин Острозький, для якого він надрукував знамениту "Острожскую Библию" – першу повну Біблію церковнослов'янською мовою.
    Помер Іван Федоров у 1583 році в передмісті Львова. Похований у Святоонуфрієвському монастирі.
    Усі сучасні історики стверджують, що Іван Федоров був першодрукарем на території України. У Львові,  на вулиці Підвальній, йому встановлено пам'ятник..

Матеріал взято з ©Вікіпедія